Výroční zpráva Mladých Hasičů v SDH Drahobudice pro rok 2013
Napsal uživatel Mirek   
Pátek, 12 Červenec 2013 18:22

Celý článek...

Mladí hasiči Drahobudice rok 2012

 

Mladí hasiči se pravidelné schází každý pátek v době 15:00 – 17:00. Ani v roce 2012 tomu nebylo jinak. Sezónu obvykle začínáme na začátku února. V únoru a v březnu, dle počasí, máme tréninky většinou v hasičárně, kde dle možností zlepšujeme kondičku dětí a učíme je teoretické poznatky. Vše se snažíme dělat formou hry. V dubnu už začínáme pomalu trénovat venku. Nejprve trénuje disciplíny, potřebné k jarnímu kolu hry Plamen, které se každoročně účastníme. V roce 2012 jsme měli ambice na dobré umístění. Bohužel nedostatek dětí nám naše ambice zhatil. Devět dětí potřebných k jarnímu kolu hry Plamen se nám v daný termín nesešlo. Tato situace nás upozornila na nízký stav dětí, s tímto stavem jsme se potýkali celou sezónu 2012.

Sezónu 2012 odstartovala soutěž v požárním útoku v Kostelci nad Černými lesy (14.4. 2012). Soutěž se konala v Kosteleckém areálu Na Americe. Kostelec je typický svým specifickým hodnocením. Ve většině hasičských soutěží se hodnotí nejlepší dosažený čas, oproti tomu v Kostelci se vybírají 2 nejlepší časy a ty se družstvu sčítají, celkový součet nakonec dá výsledek. Soutěž v Kostelci probíhala na 3 pokusy. Z Kostelce si nakonec Drahobudické děti odvážely 3. místo. My, trenéři, jsme to přičítali ranému termínu soutěže. Mysleli jsme si, že většina družstev nemá ještě natrénováno, o to více nás poté překvapily stabilní výsledky našich dětí po celou sezónu. Viz výsledky dalších soutěží v požárním útoku - Memoriál Josefa Zvoníka na Červeném Hrádku (6.7. 2012) – 1. místo, Pohár mládeže v Drahobudicích (26.8. 2012) – 4. místo.

 

Kromě soutěží v požárním útoku jsme se v roce 2012 prvně účastnili soutěže s názvem Pečecká stopa (17.6.) – jednalo se o soutěž inspirovanou podzimním kolem hry Plamen – branným závodem. Protože na tuto soutěž nebylo potřeba žádného vybavení, rozhodli jsme se vyrazit do Peček vlakem. V dnešní době automobilů, kdy se vlakem už moc necestuje, samotná cesta na soutěž byla pro děti zážitkem. V Pečkách se jednalo o branný závod, který se skládal ze soutěžních úkolů – např. přišití knoflíku, stříkání ze džberových stříkaček. Soutěžila tříčlenná družstva, tudíž jsme mohli vyslat 2 hlídky. Konkurence nebyla vysoká, jednalo se první ročník Pečecké stopy, a našim dětem se povedlo obsadit 1. a 2. místo. Jako originální na této soutěži oceňujeme vítězné trofeje – děti byly oceněny perníkovými medailemi. Domů je však dovézt nestihly.

Sezónu 2012 jsme zakončili podzimním kolem hry Plamen v Ovčárech – branným závodem (7.10.). Podzimní počasí je dost nevyzpytatelné a tuto soutěž značně zkomplikovalo. Déšť nedovolil vyslat děti na předem připravenou trať do lesa, proto se zvolil provizorní plán – neběhalo se od stanoviště ke stanovišti. Děti si prošli stanoviště schovaná pod střechou a výsledek vznikl na základě vědomostí dětmi prokázanými. Čas za běh zde nehrál roli, což ovlivnilo výsledky. Naše děti se umístily na 6. místě. Se šestým místem postupují do jarního kola, které se koná na jaře 2013. Soutěže se účastnilo 24 hlídek po 5 členech. Děti bylo nutné ochránit před deštěm, proto se všech 24*5 dětí umístilo do jednoho vojenského stanu. Soutěž se vlekla a některé děti čekání na konec značně otrávil, po chvíli to ve stanu vypadalo jako v zoo. Naše děti však přesto vydržely sedět klidně a vymyslely si zábavu, u které nedělaly hluk. Vědoucí některých divočejších družstev za námi chodili a naše klidné děti nám chválili a záviděli. V tu chvíli jsme byly na děti pyšnější více, než kdyby si přivezly první místo.

Po branném závodu jsme sezónu ukončili oslavou v hasičárně, kam si děti přinesly oblíbené mlsy a hrály jsme společně hry, které si děti připravily.

Obecně ještě k našemu týmu, na začátku roku 2012 se tým mladých hasičů skládat z větší poloviny z dětí z okolních vesnic – Suchdol, Kolín, Zásmuky, Dobřeň. Místní Drahobudické děti byli v malém zastoupení. Na konci roku 2012 počet Drahobudických děti značně stoupl, dětí z Drahobudic a Bílkova máme nyní 5, potom máme děti ze Zásmuk a z Kolína. Stále nám děla problém počet dětí, nyní máme asi 7 dětí, což vyžaduje účast každého z nich na každé soutěži, občas to činí potíže. Výhodu toho, že většina dětí pochází z Drahobudic, spatřujeme v tom, že děti se navzájem mezi sebou znají i z mimohasičského prostředí, nestydí se mezi sebou a komunikují spolu i s námi. Družstvo se skládá ze samých děvčat.

V roce 2012 jsme taktéž vyměnili dětské dresy – z hasičsky vypadajících montérek, které nebyly vhodné pro běh, jsme přešli k černým běžeckým tričkům s černými tepláky. Stále nám však chybí dodělat na nové dresy popis družstva.

 

Z mimohasičských aktivit v roce 2012

Děti jsme jako každý roku i v tomto roce vzali na bowling na začátku sezóny. Bylo to za výsledky v roce 2011 a jako motivace pro dobré výsledky v roce 2012.

 

Chlapi  z SDH Drahobudice – spravují nám stroj a starají se o materiál – část úspěchu je i tím pádem i jejich…

 

Pohár mládeže v roce 2012

Soutěž pro dětská družstva v požárním útoku – organizuje SDH Drahobudice.

Letos proběhla netradičně v neděli (26.8.). Den před tím v sobotu se zde konala soutěž Kutnohorské hasičské ligy. Pravidelně se jí účastní 3-5 družstev.

Letos jich byl nadprůměrný počet – šest. Naše děti se umístily na 4. místě. Měly jsme vyšší ambice. Pohár mládeže od jeho založení Drahobudické děti ještě nikdy nevyhrály. Toto prokletí prolomit je našim cílem pro rok 2013.

 

V roce 2012 bylo oproti minulým létům méně příležitostí se s dětmi předvést na soutěžích – dětské soutěže se buď překrývaly termínově se soutěžemi pro dospělé (hlavně s Kutnohorskou hasičskou ligou) nebo jsme měli nedostatek dětí (z důvodu dovolených, táborů a jiných aktivit, hlavně prázdninové termíny).

 

 

Nejvíc nás uspokojilo to, že se v družstvu nevyskytl žádný závažný kázeňský problém. Děti z Drahobudic vždy reprezentovaly Drahobudice, jak nejlépe uměly. Dále jsme absolvovali všechny soutěže ve zdraví – kromě pár štípanců od včel a několika odřenin jsme v roce 2012 neřešili závažnější zdravotní problém. Za trenéry jsme ráda, že tomu tak je a doufáme, že stejnou bilanci zachováme i v roce 2013.